Прекаралите COVID-19 отключват тревожност

Разбира се, не всички. Но ново проучване посочва, че 1 от 3 души, преболедували  COVID-19, развиват някакво психично разстройство. Най-често силна тревожност и разстройства на настроението. Още обаче не е изяснена причината защо това се случва. Както и каква е връзката между COVID-19 и последвалите психични отклонения.

Изследователи от цял свят все още са в процес на проучване на дългосрочните ефекти, провокирани от преболедуването на COVID. Една от неприятните новини е, че една трета от пациентите, прекарали вируса, развиват някакъв вид неврологично или психично  разстройство. Поне такъв е изводът от изследването, публикувано в The Lancet Psychiatry. В него са анализирани данни от

236 379 лица, които са били диагностицирани с COVID-19

Резултатите сочат, че 34% от тях са били диагностицирани с неврологично или психично отклонение в рамките на шест месеца след заразяването. Над 17% от тези пациенти са били диагностицирани с тревожност. Други 14% с някаква форма на разстройство на настроението. Малък брой пациенти получават мозъчен оток, инсулт или деменция. И това също може да са следствия от прекарания коронавирус, казват учените. Близо 20% от изследваните хора, които са били в интензивното отделение заради COVID-19, са се борили с тревожност, докато 3% са били диагностицирани с някакъв вид психично разстройство. Процентът на тези, които са били диагностицирани с неврологични състояния като инсулт и мозъчен оток, също е по-висок в тази група.

Изследователите са сравнявали също данни между хора, преболедували COVID, и пациенти заразени с други вируси, атакуващи дихателните пътища. Резултатите сочат, че при първите съществува 44% по-висок риск от развиване на неврологични и психични  заболявания. Въпреки това учените достигат и до друг извод. Две неврологични заболявания, които са често срещани при вирусите Гилен-Баре и паркинсонизъм* не са по-чести при прекаралите COVID, отколкото при тези, които са се възстановили от друг вид  вируси. Един от авторите на изследването – Макс Таке, обяснява:

„Нашите резултати показват, че мозъчните заболявания и психичните разстройства са по-чести след COVID-19, отколкото след грип или други респираторни инфекции.“

Таке е професор в катедрата по психиатрия на Оксфордския университет. Той и колегата му Пол Харисън, който води проучването, така и не откриват причината за достигнатите  резултати. Но имат няколко теории защо може преболедувалите COVID-19

да са по-предразположени към отключването на тревожност

и други психични състояния. Харисън казва:

„Едно от по-очевидните обяснения може да е, че COVID-19 засяга мозъка повече от другите вируси. той Попада директно в него.“

Съществува и известна връзка между тежкото боледуване и неврологичните и психични усложнения, казва експертът по инфекциозни заболявания Амеш А. Адаля. И допълва, че това е добре описано в научната литература. Но Харисън предупреждава:

„Възможно е също така хората, които се възстановяват от COVID, да наблюдават по-внимателно тялото си  и да търсят някакви симптоми.“

И все пак не отхвърля вероятността самият COVID да влияе негативно на мозъка. Важно е обаче да направим едно уточнение – тези данни не означават, че пациентите, прекарали Коронавируса, трябва да се страхуват и да развиват параноя, за да не си предизвикат сами гореспоменатата тревожност. Просто е добре да следят психичното си състояние в периода до 6 месеца след заразяването с вируса и ако открият някакви необичайни симптоми, да се консултират със специалист.

* Група неврологични разстройства, които причиняват проблеми с движението, подобни на болестта на Паркинсон.

** Източник: Health


Вижте още: Стоенето на един крак – белег за дълголетие

Коментари

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Свързани публикации

Най-нови публикации